Skip to main content

11.11.2024

Saules elektrostacija ar enerģijas uzkrāšanu UZŅĒMUMIEM  – ALTUM atbalsts līdz 16. decembrim!

  1. Sistēmas apraksts un priekšrocības

Saules elektrostacijas kombinācija ar akumulatoriem enerģijas uzkrāšanai sniedz daudz priekšrocību, kādas nepiemīt klasiskajām saules elektrostacijām:

  • Pirmkārt, ir pielietojami algoritmi akumulatoru uzlādes/ izlādes vadībai atkarībā no elektroenerģijas cenas biržā, laika apstākļu kontroles, enerģijas patēriņa parametriem un citiem lielumiem. Tas ļauj palielināt saražotās elektroenerģijas vērtību, samazināt patērētās elektroenerģijas izmaksas, rezultātā elektroenerģijas izmaksu vietā, iespējams, pat gūt peļņu no elektroenerģijas pārdošanas;
  • Otrkārt, pareizi izveidota un pieslēgta saules elektrostacija nodrošina kritisko funkciju elektroapgādi arī tad, ja ir plānots vai neplānots elektrotīklu atslēgums. Moderni hibrīdie invertori nodrošina patērētāja pārslēgšanu no elektrotīkla uz autonomo elektroapgādi UPS režīmā – mazāk kā 10 milisekundēs, tādējādi uzņēmumiem nav jāiegulda līdzekļi UPS uzstādīšanā un apkalpošanā;
  • Treškārt, uzņēmumi var nodrošināt elektroenerģijas ražošanu pašpatēriņam arī tad, ja Sadales tīkls nenodrošina pietiekamu jaudu elektroenerģijas nodošanai tīklā. Piemēram, uzņēmums var uzstādīt 100 kW jaudīgu saules elektrostaciju arī tad, ja Sadales tīkla atļautā enerģijas eksporta jauda ir 11 kW, ja vien akumulatora uzlādes jauda un ietilpība atļauj visu pašpatēriņam neizmantoto enerģiju uzkrāt un izmantot tad, kad saules elektrostacija ražošanu ir beigusi;
  • Sistēmā var vienkārši integrēt ar degvielu darbināmu ģeneratoru, kas var nodrošināt papildus drošību ilgāka elektrības atslēguma gadījumā.

Jāņem vērā, ka no 2025.gada februāra Baltijas elektrotīkls tiks atslēgts no Baltkrievijas un Krievijas elektrotīkla, kas līdz šim nodrošināja tīkla balansēšanu Baltijas reģionā. Turpmāk elektrotīkla balansēšanu vajadzēs veikt Baltijas augstsprieguma tīkliem pašu spēkiem, bet akumulācijas jaudas un starpsavienojumi ar Skandināviju un Poliju pagaidām ir ļoti ierobežoti, tāpēc var paredzēt, ka elektroenerģijas cenu svārstības var ievērojami pieaugt. Tāpēc uzņēmumiem būtu jāmazina riski no cenu svārstībām un biežākiem elektrotīklu atslēgšanas gadījumiem.

Saules elektrostacija, kas apgādāta ar akumulatoriem un hibrīdinvertoriem ir visracionālākais risinājums un atbilde uz nākotnes izaicinājumiem!

2. Altum atbalsts

    Svarīgi, ka šobrīd ir pieejams Altum atbalsts šādu sistēmu uzstādīšanai uzņēmumiem ar ļoti izdevīgiem noteikumiem. Pie pareizas saules elektrostacijas parametru un tehnoloģiju izvēles, iespējams to uzbūvēt ar minimālu ieguldījumu – tikai 5 % apmērā no investīcijām. Pārējos 95% iespējams finansēt ar Altum aizdevumu, ar 1.9% fiksēto likmi, pie tam 30% no aizdevuma summas tiks dzēsta kā valsts atbalsts gada laikā pēc projekta realizācijas. Tas nozīmē, ka uzņēmuma izdevumi par kredīta atmaksu būs mazāki par ietaupījumu no maksas par elektroenerģiju!

    Mēs palīdzēsim izvēlēties atbilstošāko risinājumu, elektrostacijas jaudas un akumulatoru ietilpības parametrus, lai sasniegtu vislabāko finansiālo ieguvumu.

    Nekavējieties, sazinieties ar mums, jo pēdējā pieteikšanās kārta šajā Altum programmā noslēdzas 16.decembrī!

    3. LAD atbalsts lauksaimniekiem un pārstrādes nozarei

      Uzņēmējiem, kas nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu, zvejniecību un pārstrādi, Altum programma nav paredzēta, bet ir pieejams atbalsts LAD programmā  LA 4.1.4. Atbalsts ieguldījumiem AER izmantošanai vai energoefektivitātes palielināšana. Atbalsta intensitāte ir līdz 40%.

      Mēs palīdzēsim izvēlēties atbilstošāko risinājumu, sagatavosim piedāvājumu un palīdzēsim sagatavot dokumentāciju projekta iesniegšanai. Pasteidzieties, pieteikšanās programmas pirmajai kārtai ir līdz 4.decembrim!

      4. Tehniskie risinājumi

      Saules elektrostacijas iekārtu izvēli noteikti uzticiet profesionāļiem ar attiecīgu pieredzi. Iesakām nepaļauties uz dažādiem forumiem un sociālo mediju “ekspertiem”.

      Svarīgākie tehniskie raksturlielumi, kas jāņem vērā, izvērtējot piedāvājumus un risinājumus:

      • Lai tiešām nodrošinātu sistēmas optimālu darbību pēc uzstādīšanas un varētu saņemt solītās garantijas – iegādājieties visas iekārtas no viena piegādātāja, un kopā ar iekārtu uzstādīšanu un pieslēgšanu, nodošanu AS ‘Sadales tīkls” un citām institūcijām, ja nepieciešams. Atcerieties – iekārtu ražotāju solītās garantijas 10, 15 un vairāk gadu garumā jūs varēsiet realizēt tikai tad, ja varēsiet pierādīt, ka iekārtu ir uzstādījis atbilstoši kvalificēts speciālists. Otrkārt, ja radīsies kāda tehniska problēma, tad sistēmas piegādātājs un uzstādītājs būs atbildīgs par tās novēršanu. Ja iekārtas piegādās viens uzņēmums, bet montēs kāds cits speciālists, jūs risināsiet strīdu un meklēsiet vainīgo, un bieži ir grūti atšķirt, vai problēma ir iekārtā, vai tās pieslēgumā un iestatījumos. Galu galā, jums būs jākļūst par tehnisko ekspertu, lai atrastu problēmu.
      • Treškārt, visbiežāk kopējās izmaksas, iegādājoties visu no viena piegādātāja, būs mazākas, nekā pērkot pa daļām. Profesionāli uzņēmumi materiālus var iegādāties ar lielākām atlaidēm, nekā gala pircējs, tāpēc var piedāvāt zemākas montāžas izmaksas, nekā tad, ja tiem ir jāmontē jau nopirktas klientu iekārtas;
      • Saules paneļi. Katru gadu saules paneļu ražošanas tehnoloģijas, parametri, izmēri, jauda, efektivitāte, vizuālais izskats mainās, līdzīgi kā datoru vai telefonu modeļiem. Tāpēc, visdrīzāk, apstiprinot projektu Altum vai LAD, piedāvājumā var būt viens paneļa modelis, bet pēc 6 vai 12 mēnešiem, uzstādot iekārtu, ražotājs piedāvās jau citu modeli ar labākiem parametriem. Tāpēc, piedāvājumus izvērtējot, izvēlieties pašus jaunākos un efektīvākos parametrus, tad būs lielāka iespēja saņemt paredzēto modeli. Otrkārt, paneļu ražošanas tehnoloģija – 2024.gadā gandrīz visi ražotāji ir pārgājuši uz tā saucamo N-tipa šūnu paneļiem (N-TOPCON, N-type ABC un taml.). Šos paneļus raksturo mazāka jaudas degradācija, parasti ražotāji sola paneļu jaudu ne mazāku par 87% no nominālās jaudas pēc 30 gadiem. Paneļi ir vienpusēji vai divpusēji, tas nozīmē, ka tie spēj ražot elektrību, ja saņem gaismu no frontālās puses (vienpusēji), vai no abām pusēm (divpusēji). Divpusējos paneļus var likt gan uz zemes sistēmām, gan uz jumta sistēmām. Vienpusējos paneļus šobrīd ļoti reti izvēlas uz zemes uzstādāmām sistēmām, jo pēc cenas tie ir gandrīz vienādi, bet divpusējie paneļi ražos par 10%-20% vairāk, jo uz zemes konstrukcijām tie saņems atstaroto gaismu arī uz paneļu aizmugures. Vienīgie argumenti par labu vienpusējiem paneļiem ir divi – biezāks frontālais stikls, kas var būt izturīgāks pret krusu (lai gad ražotāju sertifikāti to nepierāda), kā arī tie ir vieglāki. Tāpēc uz jumtiem bieži uzstāda vienpusējos paneļus. Paneļu jauda un izmēri – tie ir savstarpēji saistīti lielumi. Piemēram, ja paneļa efektivitāte ir 22.5%, tad to pašu enerģiju uz vienu m2 saražos gan liels, han mazs panelis. Šobrīd vairums ražotāju izgatavo trīs izmēru paneļus – mazos, apmēram 1134mm c 1722 mm (ap 2 m2) un jaudu ap 450W, vidējos 1134 mm x 2200 mm ( ap 2.5 m2) un jaudu ap 560 W un lielos – 1300 x 2400 mm (ap 3 m2) un jaudu ap 680 W. Jāņem vērā, ka, jo lielāks panelis, jo lielākas slodzes un lielākas deformācijas no vēja, sniega un termiskās izplešanās. Tāpēc jo lielāks panelis, jo lielāks risks, ka ar laiku, pie nepareizas stiprināšanas, šūnas var saplaisāt un paneļa ražība samazināsies. Tāpēc uz ēku jumtiem parasti tiek montēti mazie vai vidējie paneļi, bet uz zemes konstrukcijām – vidējie vai lielie paneļi. Esam izvērtējuši dažādus paneļu ražotājus un piedāvājam Jolywood, AIKO, Jinko un arī citu ražotāju saules paneļus.
      • Invertori un invertoru ražotāji. 2024.gadā invertoru modeļi strauji nomainījās no klasiskajiem tīkla invertoriem (kuri visu enerģiju pārvērš maiņstrāvā un nodod kopējā elektrotīklā, uz hibrīdajiem invertoriem, kuriem var pieslēgt akumulatorus, un daļu no saražotās enerģijas līdzstrāvas formā tie ielādē akumulatorus, bet otru daļu, pēc vajadzības, tie nodod tīklā un uz patēriņu jau maiņstrāvas formā. Tāpēc, salīdzinot parametrus un efektivitāti, jāņem vērā, lai arī uzrādītā efektivitāte ir zemāka (ap 97%) salīdzinot ar tīkla invertoriem (ap 98%), tie kopumā ir efektīvāki, ja izmanto akumulatorus, jo enerģijas pārveide no līdzstrāvas uz maiņstrāvu notiek vienu reizi. Salīdzinot modeļus, jāsalīdzina tādi parametri, kā MPPT skaits (paneļu ķēžu skaits, kurām maksimālo jaudas punktu invertors regulē atsevišķi), vai tie var ražot enerģiju nesimetriski pa fāzēm (nodrošinot pašpatēriņu katrā fāzē atsevišķi), vai tie strādā ON/OFF grid režīmā (strādā arī tīkla atslēgšanas gadījumā), kā arī, vai ražotājs nodrošina akumulatoru uzlādes/izlādes algoritmus atkarībā no elektrības cenām (Nordpool) un citiem parametriem. Vēl viens svarīgs aspekts – ar kādiem akumulatoru modeļiem  invertori ir saderīgi. Jo plašāka izvēle, jo lielākas iespējas izvēlēties izdevīgāko akumulatoru modeli pēc cenas un citiem parametriem. Ņemot vērā šos parametrus, mēs piedāvājam Huawei, Solis, Deye, kā arī citu ražotāju hibrīdinvertorus mūsu sistēmās.
      • Akumulatori. Uzņēmumiem, lai nodrošinātu saražotās enerģijas pašpatēriņu diennakts intervālā, varam piedāvāt saules elektrostacijas integrēt ar jaunākās paaudzes litija akumulatoriem ar ietilpību no 10 kWh līdz 400 kWh un vairāk. Lielākām sistēmām saules parkiem ar jaudu virs 1 MW varam piedāvāt arī 2 MWh akumulatoru konteineru risinājumus. Biežāk izmantojam Pylontech, Huawei akumulatorus, bet varam integrēt arī citu ražotāju akumulatorus.