Skip to main content
saules energija

19.03.2024

Saeima atbalsta elektroenerģijas neto norēķinu sistēmu

Saeimas deputāti otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā ar mērķi Latvijā ieviest elektroenerģijas neto norēķinu sistēmu.

Šāda sistēma paredz nosacījumus, kā nodrošināt mājsaimniecību galvenokārt savam patēriņam no atjaunojamajiem energoresursiem saražotās elektroenerģijas nodošanu elektroenerģijas tīklā un nepieciešamības gadījumā tāda paša daudzuma saņemšanu atpakaļ.

Līdz šim Latvijā nebija izstrādāta sistēma, kurā tiktu ņemts vērā no sistēmas saņemtās un sistēmā nodotās mājsaimniecības elektroenerģijas apjoms, tādējādi nebija paredzēta arī elektroenerģijas neto norēķinu sistēmas piemērošana, kad no patērētā elektroenerģijas apjoma tiek atskaitīts tīklā nodotais apjoms un norēķini tiek veikti tikai par starpību. Tāpēc Ekonomikas ministrija (EM) sagatavoja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas ir pirmais solis elektroenerģijas neto norēķinu sistēmas ieviešanā.

Plānots, ka līdz 2013.gada oktobrim tiks izstrādāti Ministru kabineta noteikumi, kuri izveidos elektroenerģijas neto uzskaites sistēmas piemērošanas kārtību, nosakot sistēmā iesaistīto subjektu tiesības un pienākumus, termiņu un citus nosacījumus.

Grozījumi likumā paredz, ka tiesības slēgt līgumu par neto norēķinu sistēmas izmantošanu būs mājsaimniecības lietotājiem, ja elektroenerģija mājsaimniecībā tiek ražota, izmantojot atjaunojamos energoresursus, tā tiek ražota un izlietota viena sistēmas pieslēguma ietvaros, mājsaimniecībā uzstādīto elektroenerģijas ražošanas iekārtu darba spriegums nepārsniedz 400 voltus un kopējā darba strāva vienfāzes vai trīsfāzu pieslēgumā nepārsniedz 16 ampērus. Jaudas ierobežojums likumprojektā ir noteikts, pamatojoties uz sadales sistēmas operatora AS “Sadales tīkls” izstrādāto kārtību par mikroģeneratoru pieslēgumu sadales sistēmai.

Sistēma paredz, ka sadales sistēmas operators, ņemot vērā ar lietotāju noslēgto vienošanos, veic ieskaitu par patērēto elektroenerģiju un to saražoto elektroenerģiju, kas nodota sadales sistēmas operatora tīklā. Ja pēc aprēķina lietotājs elektroenerģijas sadales sistēmas operatora tīklā ir nodevis vairāk elektroenerģijas nekā patērējis, to elektroenerģijas apjomu ieskaita nākamajā patērētās elektroenerģijas norēķinu periodā. Elektroenerģijas neto norēķinu sistēmas aprēķina periods ir viens kalendārais mēnesis, un elektroenerģijas neto norēķinu sistēma darbojas viena kalendārā gada laikā, proti, uzskaite par tīklā nodoto elektroenerģiju tiek sākta no sākuma.

Elektroenerģijas neto norēķinu sistēmu kā mazo atjaunojamās enerģijas ražotāju atbalsta sistēmu visplašāk pielieto ASV Floridas, Kalifornijas, Kolorado, Merilendas, Ņūdžersijas, Ziemeļkarolīnas un Teksasas štatā. Eiropas Savienībā elektroenerģijas neto norēķinu sistēmu kā atjaunojamās enerģijas atbalsta mehānismu ir noteikušas Itālija, Dānija un Malta.

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts iepriekš norādīja, ka EM, veidojot jauno valsts atbalsta sistēmu elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamiem energoresursiem, ņem vērā arī to mājsaimniecību intereses, kas jau pašas ražo vai nākotnē vēlēsies ražot zaļo elektroenerģiju.

“Grozījumu mērķis ir veicināt zaļās enerģijas izmantošanu mājsaimniecību sektorā. Iepriekš izskanējušie priekšlikumi paplašināt neto sistēmas lietotāju loku, iekļaujot arī juridiskās personas un lielākas jaudas ražotājus, draudētu ar obligātās iepirkumu komponentes (OIK) līdzīgas shēmas izveidi un būtiskiem elektrības cenas pieauguma riskiem. Šādu situāciju nedrīkst pieļaut. Zaļās enerģijas ražošana savam patēriņam mājsaimniecību sektorā ir jāveicina, bet to nedrīkst pārvērst jaunā biznesā, par kuru augstāku cenu maksātu visi pārējie patērētāji,” iepriekš pauda Pavļuts.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs Aleksandrs Antonovs norāda, ka, neskatoties uz to, ka elektroenerģijas neto sistēmas ieviešana vēl nav apstiprināta, šāda iniciatīva ļauj cerēt, ka jau tuvākajā laikā tiks nodrošināta iespēja jebkurai mājsaimniecībai neto uzskaites ietvaros nodot kopējā elektrotīklā nodod saražotās elektroenerģijas pārpalikumu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā aģentūru LETA informēja, ka patlaban Latvijā spēkā esošais regulējums neparedz iespēju mājsaimniecībām gadījumā, kad no atjaunojamiem energoresursiem ražotā elektroenerģija tiek saražota virs mājsaimniecības pašas patēriņam nepieciešamā apjoma, pie tās nodošanas elektroenerģijas tīklā izmantot neto norēķinu.

Pārpublicēts no LETA.