Skip to main content

14.02.2024

Kā izvēlēties atbilstošus akumulatorus

Kā izvēlēties atbilstošus akumulatorus? Akumulatoru izvēli nosaka tādi kritēriji, kā cena, efektivitāte, ilgmūžība, drošība, garantijas, servisa pieejamība, piemēroti uzstādīšanas un  lietošanas apstākļi, kā arī jāizvēlas atbilstoši parametri.

Cena un efektivitāte, ilgmūžība.

Cenu vajadzētu izvērtēt, salīdzinot līdzvērtīgus parametrus. Piemēram, lētākie svina akumulatori, kas paredzēti dzinēju iedarbināšanai (startera baterijas), var maksāt 1 Eur/Ah (100 Ah akumulatora cena – 100 Eur), labi gēla dziļās izlādes akumulatori var maksāt 2 Eur/Ah (100 Ah akumulatora cena – 200 Eur). Viens jums nokalpos vienu gadu, kādus 200 ciklus, otrs – 3 gadus, 600 ciklus. Tātad, viena cikla cena lētajā variantā ir 0.5 Eur/cikls, dārgākajam – 0.33 Eur/cikls. Lētākais ne vienmēr būs lētāks visā dzīves laikā. Vērtējot svina akumulatoru cenu, jāņem vērā, ka to lietderīgi izmantot, veicot uzlādi/izlādi līdz 50% no tā ietilpības. Tātad, lai uzkrātu 1 kWh enerģijas, akumulatora nominālajai ietilpībai jābūt 2 kWh – tātad, divreiz lielākai. Jāņem arī vērā zudumi – svina akumulatoros tie būs vismaz 20%, tātad, ielādējot 1o kWh, izlādējot varēs atgūt tikai 8 kWh.

Salīdzinot ar litija akumulatoru cenas, jāsalīdzina to plānotais kalpošanas laiks, faktiski izmantojamā ietilpība ( parasti akumulatoru uzlādes līmenis  nedrīkst būt mazāks par 10%. Jāsalīdzina arī, kas ir iekļauts akumulatora cenā – vai tajā jau ir BMS, balansēšanas funkcija, aizsardzības atslēgšanās, komunikācijas funkcija ar invertoru, pievienojuma vadi.

Salīdzinot svina un litija akumulatorus, vislabāk salīdzināt to izmaksas plānotajā kalpošanas laikā uz vienu uzlādes/izlādes ciklu. Piemēram, svina akumulatora paredzamais darba mūžs ir 600 cikli pie izlādes līmeņa  50%, tā ietilpība 110 Ah, 12V. Tātad dzīves laikā tajā varēs uzkrāt ap 400 kWh enerģijas. Ja tā cena ir 200 Eur. Tad viena cikla izmaksas būs 0.5 Eur/kWh. Salīdzinot ar litija akumulatoru – ietilpība 4.8 kWh,  ciklu skaits 6000, izmantojamā ietilpība 90%, dzīves laikā uzlādētā/izlādētā enerģija – 25920 kWh, cena 1800,- Eur vai 0.07 Eur/kWh. Tātad, dzīves laikā litija akumulators izmaksās 7 reizes lētāk, nerēķinot zudumus. Rēķinot zudumus sistēmā – 10 reizes lētāk.

Drošība, garantijas, serviss.

Akumulatori ir dārgākā sistēmas komponente, tāpēc garantijas un serviss ir ļoti būtiski argumenti. Uzstādot akumulatorus, garantiju ietekmē viss sistēmas iekārtu kopums, visām iekārtām ir jāstrādā ražotāja instrukcijās noteikto parametru robežās, uzstādot jāievēro garantijas nosacījumi. Piemēram, invertoru ražotājam un akumulatoru ražotājam – abiem ir jādeklarē iekārtu saderība. Otrkārt, uzstādot, ir jāievēro darbības parametru iestatīšana. Treškārt, ir jānodrošina, ka iekārtu uzstādītājs kvalificējas akumulatoru un invertoru instalēšanas prasībām. Piemēram, Pylontech akumulatoru garantija ir 6 gadi, bet reģistrējot ražotāja mājas lapā – 10 gadi. Klientiem jāpārliecinās, ka nopirktās iekārtas paredzētas tirdzniecībai Eiropas savienībā. Bieži gadās, ka pērkot iekārtas internetā, tiek nopirktas Ķīnas tirgum paredzētas, kurām Eiropā garantijas nedarbojas.

Atbilstoši akumulatoru parametri.

Akumulatora ietilpība. Solārajās sistēmās akumulatori pilda saražotās enerģijas uzkrāšanas funkciju. Pie tīkla pieslēgtām sistēmām ir lietderīgi uzkrāt tik daudz enerģijas, cik var iztērēt līdz nākamajam rītam, jo nākošajā dienā solārā sistēma atkal sāks ražot un pārpalikums būs jāuzkrāj. Savukārt, autonomās sistēmās vai rezerves elektroapgādes nodrošināšanai, nosacījums ir cik ilgi sistēmai jāstrādā līdz nākamajai uzlādes reizei.

Uzlādes, izlādes ātrums, strāvas stiprums. Akumulatora parametriem jāļauj efektīvi uzkrāt saražoto enerģiju un jāspēj nodrošināt patēriņa jaudu. Izvēloties akumulatorus, to parametri jāsaskaņo ar pārējās sistēmas parametriem.