Invertora garantija ir 10 gadi, SolarEdge – 12 gadi. Var papildus nopirkt garantijas pagarinājumu līdz 20 gadiem. Elektronika ir tāda lieta, kas var sabojāties, bet parasti ir labojama, nomainot kādu bloku.
Biežāk uzdotie jautājumi
Invertors var atrasties gan ārā, gan telpās. Novietojot to ārā, tas nedrīkst atrasties tiešos saules staros.
Tas nav ierobežots, bet jāizvēlas attiecīga šķērsgriezuma vadi. Mēs montējam ar 6 mm2 solārajiem vadiem, kas ļauj novietot paneļus arī 50 līdz 100m attālumā.
Jāpielieto atbilstoši iekšējās vai āra instalācijas kabeļi, trīs vai piecu dzīslu, atkarībā no fāzu skaita un invertora jaudas, kabeļa garuma.
Iespējams likt papildus paneļus aŗi uz blakus mājas un 15 m nav liels attālums. Ja papildus paneļi tiek plānoti, tad varētu uzstādīt 7 kW vai 10 kW jaudīgu invertoru.
Jumts ir ļoti sarežģīts saules paneļu novietošanai. Uz tā var uzstādīt tikai sistēmu ar balastu un izmantot paneļu austrumu – rietumu novietojuma sistēmu. Daļa paneļu vienmēr tiks noēnoti, tāpēc paneļus jāaprīko ar jaudas optimizatoriem un vislabāk te iederas SolarEdge sistēma (skat. www.solaredge.com ).
Maksimālā saules paneļu jauda 2600 W, tātad 6 saules paneļi ar jaudu 380W
Mēs pielietojam speciāli tam paradzētus solāros vadus ar dubultu izolāciju, izturīgus pret ultrovioleto gaismu, 6mm2 dzīslas šķērsgriezumu. Tas ir visa pasaule atzīts nozares standarts.
Nav ierobežots, bet jāizvēlas attiecīga šķērsgriezuma kapara vadi, lai būtu minimāli zudumi un sprieguma kritums (pieaugums).
Par jumta nestspēju jāpārliecinās pasūtītājam. Varu ieteikt būvkonstruktoru, kurš var veikt būvkonstrukciju apsekošanu.
Saules paneļu izmēri ir 1150 mm platumā un 1750 mm augstumā, svars 20 līdz 24 kg, atkarībā no modeļa.
Saules kolektorus mēs vairs neuzstādam, bet ir ļoti efektīvi risinājumi kā sildīt ūdeni ar saules paneļu saražoto elektroenerģiju.
Svarīgākās priekšrocības:
- Jauda + papildus ieguvums no atstarotās gaismas;
- N-tipa pusvadītāju šūnas, kurām ir daudz mazāka degradācija (novecošanās) un jaudas zudums;
- Stikls/stikls konstrukcija, kas nozīmē, ka aizmugurējās PVC loksnes vietā ir stikls, tādēļ arī materiālu saderība ir augstāka un paneļa kalpošanas laiks ilgāks
- Ražotāja garantija 25 gadi, jaudas garantija – 95% pēc 10 gadiem un 87% pēc 30 gadiem. Tas ir ļoti labs rādītājs, reti kuram ražotājam ir šādi parametri.
Sistēma ir vienfāzu, tāpēc lietderīgi visu mājas elektrotīklu pieslēgt vienā fāzē.
Šis ir viens no sistēmas variantiem. Visus parametrus var mainīt, mainot sistēmas konfigurāciju – var uzstādīt lielāku vai mazāku skaitu saules paneļu, pieejams invertora modelis ar mazāku jaudu – 2.5 KW, akumulatoru skait var mainīt, sākot no 1 (3 kWh), un palielināt praktiski neierobežoti.
Jā, 40 darba dienās, bet parasti ātrāk – aptuveni divu nedēļu laikā. Mazajām sistēmām ar invertora jaudu līdz 11kW (tā saucamie mikroģeneratori) projekts nav jāizstŗadā, bet ir jāpieprasa pieslēgšanas atļauja AS Sadales tīkls, un pēc izbūves jānodod ar sertificēta speciālista apliecinājumu. Sk. https://www.sadalestikls.lv/klientiem/pieslegumi-2/mikrogeneratora-pieslegums/
Strādājot kopā ar pieslēgtu elektrotīklu, sistēma ražo enerģiju no saules paneļiem, uzlādē akumulatoru, nodrošina pieslēgtās mājas elektroierīces ar enerģiju un, ja visa saražotā enerģija nav iztērēta un akumulators uzlādēts, tad pārpalikums tiek nodots tīklā, uzskaitīts, un un velāk paņemts atpakaļ. Ņemot savu saražoto enerģiju atpakaļ no tīkla būs jāmaksā tikai Sadales tīkla pakalpojuma maksa ~ 5 centi/kWh.
Savukārt laikā, kad saules enerģijas nepietiks, vispirms tiks izmantots akumulators, ja tas būs izlādēts, tad sistēma sāks ņemt enerģiju no tīkla.
Atslēdzoties eletrotīklam, sistēma automātiski pāries darbā tikai no saules un akumulatora un nodrošinās enerģiju, kamēr akumulators būs izlādējies. Vēl lielākai drošībai un neatkarībai var papildus pieslēgt strāvas ģeneratoru un to ieslēdzot, uzlādēt akumulatoru, ja saules gaismas nepietiek.
Plānotais saules paneļu saražotais enerģijas daudzums gadā ap 4000 kWh.
Invertora ilgstošas darbības jauda 4.4 kW.
Akumulatora ietilpība – 2x 3 kWh, kopā 6 kWh, no kurām lietderīgi var tikt izmantots līdz 90%, tātad 5.4 kWh.
Uz cementa šīfera var likt, bet uz veca asbesta šīfera gan mēs neliekam.
Kas attiecas uz jumtu, tad šindeļa jumta materiāla kvalitāte ražotājiem ļoti atšķiras. Es ieteiktu izvēlēties iespējami labu kvalitāti, un tas arī kalpos 30 gadus. Bez tam, lielākais materiāla ienaidnieks ir saule un ultravioletais starojums. Zem paneļiem materiāls būs labāk pasargāts un tam vajadzētu labi kalpot. Pāriet uz skārdu varētu būt diezgan dārgi, sevišķi tagad, kad ,metāla cenas ir dubultojušās. Bez tam, arī paneļu stiprinājumi būs par 12 Eur/paneli dārgāki.
Mēs izvēlamies jumta materiālam atbilstošus stiprinājumus. Ražotājs – vācu uzņēmums Novotegra, bet ir pieejami arī citi ražotāju materiāli.
Ja citi ojekti – koki, skursteņi, antenas, jumta konstrukcijas nenoēno paneļus, tad varētu pietikt ar 2 MPPT, bet SolarEdge sistēma ar optimizatoriem būtu par ~ 10% efektīvāka.
Cena Eur/W ir aptuveni vienāda. Mazākus paneļus var optimālāk izvietot. Mums būs 380W divpusejie paneļi Jolywood ar ļoti labiem parametriem. Lielāki paneļi biežāk tiek izmantoti komerciālos projektos ar lielāku jaudu.
Jumta remontu vajadzētu veikt pirms uzstādīśanas.
Lai uzstādītu saules paneļus privātpersonai uz sava īpašuma mājas jumta, nav nepieciešams izstrādāt projektu. Tā ir iekārtu izvietošana uz ēkas. Process ir šāds:
- pēc līguma noslēgšanas mēs sagatavojam sniedzam instrukcijas tehnisko noteikumu pieprasīšanai Sadales tīklam un palīdzam to aizpildīt;
- pēc tehnisko noteikumu saņemšanas veicam uzstādīšanu;
- pēc paneļu un invertora uzstādīšanas mēs sagatavojam dokumentus nodošanai Sadales tīklam.
- Jūs parakstāt apliecinājumu, ka sistēma ir izbūvēt un gatava darbam;
- tad mēs iesniedzam sagatavoto dokumentāciju Sadales tīklam;
- Pēc dokumentu pārbaudes Sadales tīkls paziņo, ka sistēma ir pieņemta un var uzsākt divvirzienu elektroenerījas uzskaiti.
Kas attiecas uz saskaņošanu ar būvvaldi, tad, atbilstoši BVKB materiālam redzams, ka īpašniekam ir jāizlemj, vai ēkas jumta konstrukcijas var papildus slogot, tās nepastiprinot. Papildus slodze slīpam jumtam ir aptuveni 15 kg/m2. Ja tas nav zināms, jāgriežas pie ēkas projektētāja vai kāda sertificēta būvinženiera. Tātad, ja nesošo konstrukciju pārbūve nav nepieciešama, projekts nav jāizstrādā un jāskaņo.
Gadījumā, ja māja atrodas kādā īpaši aizsargājamā teritorijā, pilsētas vēsturiskajā centrā, pai teritorijas būvnoteikumos ir prasība visas izmaiņas ēkas fasādē saskaņot, tad būtu jāizstrādā ēkas fasādes apliecijājuma karte, kuru var sagatavot sertificēts arhitekts, mēs to nedarām.
Mums būtu jāapskata objekts dabā un jāprecizē materiālu daudzums.
Mēs visiem darbiem dodam 2 gadu garantiju. Šajā laikā visi sistēmas trūkumi un defekti tiek novērti bez maksas.
Iekārtām tiek sniegtas ražotāju garantijas:
- Saules paneļi – ražotāja garantija ražošanas defektiem – 12 gadi, savukārt paneļu veiktspējas garantija Jolywood paneļiem – 87.5% no nominālās jaudas pēc 30 gadiem.
Invertoru ražotāju garantija:
- Kostal – 10 gadi;
- Growatt – 10 gadi;
- SolarEdge – 12 gadi;
- Victron – 5 gadi;
- SolarEdge jaudas optimizatori – 25 gadi;
- Montāžas konstrukcijas – 10 gadi.
Ražotāju garantijas laikā ražotājs sedz iekārtas remonta vai aizvietošanas izmaksas, bet klients – mūsu speciālista darba un transporta izmaksas.