Saules paneļu sistēmas

Saules paneļu sistēmas tiek būvētas individuāli, atbilstoši klienta vajadzībām un iespējām.

Klientiem, kuriem ir pieslēgums elektrotīklam, ir piemērotas tīklam pieslēdzamas saules paneļu sistēmas ar saules paneļu skaitu no 4 līdz 36 un jaudu no 1,2 kW līdz 13 kW

Aizvietojiet no kopējā elektropārvades tīkla saņemto elektrību ar saules paneļu saražoto elektroenerģiju un ietaupiet! Brīžos, kad jūsu saules bateriju sistēma saražo vairāk enerģijas, nekā jūs patērējat, liekā elektroenerģija tiek nodota tīklā un veido uzkrājumu. Uzkrāto elektroenerģiju jūs varat izmantot laikā, kad saules enerģija nav pietiekama. Vairāk informācijas par NETO norēķinu sistēmu šeit.

Iespējamie komplektāciju veidi:

  • klasiskās saules bateriju sistēmas;
  • saules paneļu sistēmas ar optimizētu vadību (piemēram, SolarEdge tehnoloģija).

Elektrotīklām pieslēdzamās sistēmas

Elektrotīklām pieslēdzamās sitēmas

Autonomās sistēmas

Autonomas sistēmas shēma

Šīs sistēmas ir piemērotas vietās, kur elektrotīkls nav pieejams. Autonomās saules bateriju sistēmas darbojas ar akumulatora palīdzību, saražotā elektroenerģija tiek uzkrāta akumulatorā un izlietota, kad nepieciešams, atkarībā no akumulatora darbības ilguma. Autonomā sistēma vislabāk darbojas no pavasara sākuma līdz oktobrim, kad tā saņem visvairāk saules gaismas. Latvijas apstākļos, lai nodrošinātu nepārtrauktu elektroapgādi visa gada garumā, papildus ir nepieciešams alternatīvs elektroenerģijas avots, piemēram, ar degvielu darbināms strāvas ģenerators, kas darbosies brīžos, kad saules enerģija nebūs pietiekama. Vairāk informācijas

Solenergo piedāvā gan standartizētas, gan individuāli pielāgotas autonomās solārās elektroapgādes sistēmas. Tās nodrošina elektroapgādi vietās, kur nav pieejams centralizēts elektrotīkls. Sistēmas var būt gan mobilas (kemperiem, kempingiem, jahtām, plostiem, elektrisko ganu elektroapgādei, vasaras tirdzniecības vietām), gan stacionāras (vasarnīcām, lauku mājām, nelielām ražotnēm.

Autonomo solāro energoapgādes sistēmu komplekti

Kombinētās sistēmas (hibrīdsistēmas)

Šīs sistēmas sastāv no elektrotīklam pieslēdzamās un autonomās sistēmas kombinācija. Dienas gaišajā laikā saražotā enerģija tiek lietota pašpatēriņam, kā arī novadīta akumulatora lādēšanai. Dienas tumšajā laikā mājsaimniecība izmanto akumulatorā uzkrāto enerģiju. Iztrūkstošā elektroenerģija tiek saņemta no elektrotīkla, bet pārpalikums – uzkrāts elektrotīklā, izmantojot NETO uzskaites priekšrocības.

 

Vairāk informācijas

Solenergo uzstādīto sistēmu piemēri šeit.

Solenergo saules bateriju komplektācijas un cenas šeit.

Kombinēto sistēmu shēma

Kritēriji, kā izvēlēties atbilstošāko Saules bateriju sistēmu

Latvijas apstākļos 1 kW jaudīga saules bateriju sistēma saražo no 850 līdz 1020 kWh elektroenerģijas gadā.
Viena saules paneļa nominālā jauda ir no 300 līdz 380 vatiem (W). Tātad 1 kW jaudīga sistēma sastāv no trim 340 W saules paneļiem. Viena paneļa izmērs ir aptuveni 1×1,7 metri (1,7 m2), lai uzstādītu 1 kW, ir nepieciešams 5 m2 liels laukums.
Ja mājsaimniecība mēnesī patērē 100 kilovatstundas elektroenerģijas (gadā 1200 kWh), tad šādu daudzumu nodrošinātu 1,2 līdz 1,5 kW saules bateriju sistēma, un būtu nepieciešami 4 saules paneļi ar jaudu 340 W. Tomēr jāņem vērā, ka saules paneļi ražo tikai diennakts gaišajā laikā, un ziemas mēnešos, no novembra līdz martam, tiek saražoti tikai 12% no gada apjoma. Tas nozīmē, ka ziemas mēnešos pašražotās elektroenerģijas pietrūks, bet vasarā tā paliks pāri.

Kāds ir vispiemērotākais saules paneļu novietojums

Lai uzstādītu saules baterijas, ēkas jumta plaknei jābūt vērstai pret dienvidiem, dienvidaustrumiem vai dienvidrietumiem. Tādā veidā iespējams nodrošināt vislabāko saules radiācijas un gaismas piekļuvi saules baterijām. Latvijas ģeogrāfiskajā novietojumā saules paneļu piemērotākais leņķis ir 39 – 41 grāds pret horizontu. Leņķi ir iespējams noregulēt un iegūt ar stiprinājumu sistēmām, tomēr ne vienmēr tas ir lietderīgi un var bojāt ēkas izskatu. Bieži lētāk un praktiskāk ir uzstādīt vairāk saules paneļu paralēli jumta plaknei, un iegūt to pašu enerģijas daudzumu. Svarīgi, lai izvēlētā saules bateriju atrašanās vieta netiktu aizēnota (piemēram, ja tuvumā atrodas koki vai citas ēkas).
saules baterijas novietojums

saules baterijas novietojums

Cik lielu jaudu izvēlēties

Latvijā mājsaimniecības drīkst uzstādīt pie tīkla pieslēdzamas mikroģenerācijas iekārtas ar invertera jaudu līdz 11kW. Ne vienmēr ir lietderīgi uzstādīt maksimālo jaudu. Pirmkārt, sistēmas jaudu ietekmē pieejamā un saules paneļu izvietošanai nepieciešamā vieta. Ir jānovērtē vietas, jumta plaknes vai zemesgabala, piemērotība, konfigurācija, izmērs, un jāaprēķina maksimālais saules paneļu skaits, kuru iespējams izvietot. Otrkārt, ir jāanalizē elektrības patēriņa dinamika – cik liels ir kopējais gada patēriņš, un cik liela ir tā daļa dienas gaišajā laikā, aprēķinot pašpatēriņam izmantojamo elektroenerģijas daudzumu. Tā kā pašpatēriņam izmantojamā elektroenerģija aizstāj no tīkla pirkto enerģiju, tad tās vērtība ir vienāda ar tīkla elektroenerģijas pilno cenu, ieskaitot tīkla pārvades un obligātā iepirkuma izmaksas, piemēram, 0,16 eiro par 1 kWh. Savukārt liekā elektroenerģija tiks nodota tīklā, uzskaitīta, un vēlāk, saņemot to atpakaļ, par to būs jāmaksā tikai sadales tīkla pakalpojuma maksa – aptuveni 0,05 eiro par kWh.
Tas nozīmē, ka visātrāk atmaksāsies sistēmas, kuru saražoto enerģiju pilnībā izmanto pašpatēriņam, bet vislielāko ietaupījumu ilgtermiņā dos sistēmas, kuru saražotās enerģijas apjoms vienāds ar mājsaimniecības gada laikā patērēto elektroenerģiju.

saules bateriju grafiks

Saules enerģijas izmantošanas priekšrocības

    • Iespēja mazāk patērēt elektroenerģiju no tīkla, līdz ar to – ietaupīt.
    • Iespēja saulainā laikā saražotās elektrības daļu uzkrāt tīklā un tērēt to rudens un ziemas mēnešos, tādējādi samazinot rēķinus visu gadu.
    • Neatkarība no elektroenerģijas cenas pieauguma nākotnē.
    • Iespēja iegūt elektrības sniegtās priekšrocības vietās, kur nav iespējams tīkla pieslēgums.

 

SIA “EG inženieri” zināšanas un pieredze sniegs labāko risinājumu tieši jūsu objektam!